اخلاق انتخاباتی

احمدی نژاد در تاریخ بیست و سوم اردیبهشت ماه 88 اعلام کرده بود:‌<دولت مسیر عادی انجام کارهایش را پی‌گیری می‌کند و وقت خود را صرف مسائل انتخاباتی نمی‌کند... دولت حتی یک دقیقه یا یک ثانیه از مسیر خدمتگزاری عدول و توقفی در این مسیر نمی‌کند تا به امر انتخابات بپردازد.>

در یک ماه گذشته، نتایج برخی نظرسنجی‌ها و نظرسازی ها در جامعه منتشر شده است که به نظر می‌رسد بسیاری از آنها بازتاب دهنده آرزوی کسانی است که نظرسازی می‌کنند و از نظرسنجی سخن می‌گویند. نکته جالب در این میان، هوشمندی برخی از حامیان احمدی‌نژاد در ارائه نتایج نظرسنجی‌های مورد نظر خود می‌باشد. آنها می‌دانند که اگر ادعای حمایت 60، 70 درصدی مردم از احمدی نژاد را مطرح نمایند تنها موجب تفـریـح مخـاطبـان خـواهـد شد. از سوی دیگر امیدوارند - اگر بتوانند- به هر طریق ممکن در مـرحلـه اول تکلیـف انتخابات را روشن نمایند. بر همین اساس مدتی است که از رای 53 یا 54 درصدی احمدی نژاد سخن می گویند. آنها با این روش، هم از ارائه آماری که حتی برای حامیان مردمی احمدی نژاد قابل قبول نیست خودداری می‌کنند و هم به دنبال زمینه سازی روانی برای رسیدن به نتیجه مطلوب خود- ادعای دسترسی به حداقل پنجاه درصد آرا برای پیروزی در مرحله اول - هستند. اما در کنار این تقلاها و آرزومندی ها، اتفاقات دیگری در حال وقوع است که می‌توان آن را نشانه آگاهی زودهنگام از شکست و تلاش برای جلوگیری از آن دانست.
بـرای به نتیجه رسیدن تلاش جدید، یک تقسیم وظیفه دقیق نیز صورت گرفته است. بخش رسمی دولت و دارندگان تریبون های پرمخاطب، موظف شده‌اند که با منطقی کردن برخی آمارهای خود، نقطه ضعف بزرگ قبلی را جبران نمایند و آمارهای خود را برای مردم »پذیرفتنی تر« کنند. مثلاً در حالی که تا چندی قبل، آمار موفقیت ها و فعالیت های دولت نهم، دهها برابر، شش برابر و پنج برابر دولت های قبلی اعلام می‌شد در آخرین اظهارنظر رئیس جمهور، این آمار به 5/1 برابر ‌تقلیل یافت که همین ادعا نیز با اما و اگرهای بسیار مواجه است. ضمن آنکه با سه برابر شدن درآمد نفتی در سال‌های اخیر، 5/1 برابر شدن فعالیت‌های دولت، چندان افتخار آمیز نیست! اما به هر حال همین عقب نشینی را می توان، نشانه آگاهی دولتی‌ها نسبت به برداشت افکار عمومی از میزان فعالیت‌های دولت نهم و نگرانی آنها از تاثیر مخرب تبلیغات پرحجم در سه سال اخیر دانست. دومین نشانه‌ای که »اعتراف غیررسمی به پذیرش شکست« شایسته‌ترین نام برای آن است، متوسل شدن حامیان دولت به روش‌های غیرقانونی در تبلیغات می‌باشد. در هفته‌های اخیر، رسانه‌هایی که وابسته به بیت المال هستند بدون توجه به ممنوعیت‌های قانونی، به تریبون رسمی احمدی نژاد تبدیل شده‌اند. این رسانه‌ها علیرغم محدودیت‌های صریح قانونی، آمارهای راست و دروغ از موفقیت‌های دولت نهم را در کنار خبر رسانی‌مغرضانه علیه رقبای احمدی نژاد به خوردِ مخاطبان می‌دهند.

این روش نیزثابت می‌کند که آنها خود را »باخته « می دانند و لذا تلاش می‌کنند با بهره‌برداری مقطعی و کوتاه مدت از این تبلیغات - یا ضد تبلیغاتِ - غیرقانونی، بخشی از واقعیات را از مردم مخفی یا برخی آمارهای غیرواقعی را به نفع کاندیدای محبوب خود در جامعه منتشر نمایند.در همین حال، ناامیدی از دسترسی به آرای مطلوب، برخی حامیان احمدی نژاد را به جایی رسانده است که به »ارعابِ رقبا و طرفداران آنها« روی آورده‌اند. از جمله، پس از پخش فیلم تبلیغاتی میرحسین موسوی، چند سایت و خبرگزاری حامی دولت، ادعا کردند یکی از بانوان معترض که در این فیلم از وضعیت نابسامان جامعه سخن می‌گفت، هنرپیشه بوده و نام و فامیل او را ‌‌نیز بر روی سایت ها قرار دادند. این مدعیان اصولگرایی، به خوبی می‌دانستند که نه آن بانو، هنرپیشه است و نه نام او، نامی است که توسط این سایت‌ها اعلام شده، اما آنها به این طریق می‌خواستند در میان میلیون‌ها ایرانی حامی کاندیداهای اصلاح طلب این وحشت را ایجاد کنند که » ما به همه اسناد و مدارک رسمی و غیررسمی دسترسی داریم و می‌توانیم هر کسی را به راحتی شناسایی و روز مبادا از خجالت او درآییم!«
نشانه دیگر از وضعیت نامساعد آرای احمدی‌نژاد در سطح جامعه، رفتار رئیس و اعضای دولت و بازگشت همراه با عصبانیت آنها به شعارهای تبلیغاتی چهار سال قبل در خصوص معرفی مفسدان اقتصادی و مافیاهایی است که در چهار سال گذشته، مردم اثری از معرفی آنها ندیدند. در واقع به نظر می رسد کسانی که هر روز شاهد ریزش آرای خویش می‌باشند به روش هایی متوسل شده‌اند که شاید بتواند آرای طرف مقابل را نیز پایین بیاورد و فاصله معنادار »مجموع آرای اصلاح طلبان« با »رای احمدی‌نژاد« را کاهش دهد. نکته دیگر که برای اثبات مدعای این یادداشت می توان به آن اشاره کرد فعال شدن بی سابقه وزیران دولت برای تبلیغات انتخاباتی تا جایی است که حتی وزیر امور خارجه نیز به سخنرانی های تبلیغاتی در مساجد و محافل روی آورده است.

در حالی که احمدی نژاد در تاریخ بیست و سوم اردیبهشت ماه 88 اعلام کرده بود:‌»دولت مسیر عادی انجام کارهایش را پی‌گیری می‌کند و وقت خود را صرف مسائل انتخاباتی نمی‌کند... دولت حتی یک دقیقه یا یک ثانیه از مسیر خدمتگزاری عدول و توقفی در این مسیر نمی‌کند تا به امر انتخابات بپردازد.«
در واقع به نظر می‌رسد در آن زمان، احمدی‌نژاد و یارانش تلقی صحیحی از میزان آرای خود در جامعه نداشته‌اند و اکنون که به واقعیت‌ها پی برده‌اند، به ناچاربه اقدامی دست می‌زنند که اگرچه حق قانونی آنهاست اما با وعده بیست و سوم اردیبهشت ماه احمدی‌نژاد، قابل تطبیق نمی باشد.
البته برخی حامیان دولت، آنقدر از تحقق آرزوی خود برای تداوم دوره مسئولیت احمدی‌نژاد ناامید شده‌اند که از بچه‌گانه ترین تخریب‌ها نیز روی گردان نیستند. تشکیک در سید بودن موسوی، مصاحبه جعلی با یک ناشناس برای تخریب را‌ی کروبی در میان قوم »لُر« با طرح این ادعا که کروبی » لُر« نیست، هزینه سرسام آور برای توزیع گسترده سی دی منتسب به خاتمی در میان اهالی آذربایجان و نهایتاً انتشار نامه‌ای مبهم به نقل از 17 استاد دانشگاه برای تشکیک در مدرک دکترای همسر میرحسین ... نمونه هایی از وظیفه محول شده به این بخش از حامیان احمدی نژاد است.
آیا به راستی موارد فوق، بهترین نشانه از »بالا رفتن زودهنگام دست بعضی افراد برای اعلام پذیرش شکست« نیست؟ آیا کسانی که تا چندی قبل از رای 25 میلیونی کاندیدای خود سخن می گفتند و از یک ماه پیش تاکنون، سوزن آنها بر رای 53 درصدی احمدی نژاد، متوقف مانده است با این اقدامات، شکست زودهنگام خود را به نمایش نمی‌گذارند؟ آیا جز"‌اعتراف همراه با عصبانیت به شکست"، نام دیگری برای این اقدامات و روش ها سراغ دارید؟

فاز جدید تخریب حامیان دولت با سخنرانی آقای شریعتمداری مدیر مسئول کیهان در مسجد سید اصفهان آغاز شد. ایشان در آن سخرانی گفته اند امروز هم روزعاشورا و صحنه کربلاست با این تفاوت که امام حسین کشته نمی شود بلکه یزید و یزیدیان محو می شوند.

اما مناظره موسوی و احمدی نژاد اوج بی اخلاقی را در مبارزه انتخاباتی نشان داد. متاسفانه نتایج نظر سنجی ها چنان احمدی نژاد را عصبانی کرده بود که به جای این که به عنوان یک رئیس جمهور و در شان یک شخصیت حقوقی ادب خود را حفظ کند از چنان واژگان زشت و مغرورانه ایی در آن مناظره(به قول رضایی مناقشه)استفاده کرد که به نظر می رسد نتیجه انتخابات هر چه باشد و هر کدام از این ۴ نفر منتخب مردم شود به طور حتم بازنده اخلاقی انتخابات احمدی نژاد است. ایشان ٢٧ سال نظام جمهوری اسلامی بخصوص دوره طلایی حضرت امام (ره) را زیر سوال برد. ایشان از چنان الفاظ سخیفی در مورد میرحسین استفاده کرد که اثرات آن از ادبیاتی که  در پیامک های رد و بدل شده میان ایرانیان کاملاً مشهود است. در سال ١٣٨۴ و در اوج مبارزات انتخاباتی حامیان ایشان با حامیان آقای هاشمی نیز چنین اتفاقی رخ داده بود. حقیر فراموش نمی کنم که آقایان مرعشی و نوبخت که از حامیان آقای هاشمی بودند در مناظره های انتخاباتی توهین های زیادی به احمدی نژاد  به زبان آوردند. همان موقع حقیر به دوستان می گفتم که حامیان آقای هاشمی انتخابات را از نظر اخلاقی باخته اند ولی امروز می گویم آقای احمدی نژاد هم انتخابات را از نظر اخلاقی باخت و هم شان ریاست جمهوری را به شدت پایین آورد. 

در پایان اعتراف کنم  اگر ذره ای تردید در انتخاب موسوی به عنوان کاندیدای اصلح داشته ام بعد از مناظره کاملاً از بین رفت. توهین هایی که به موسوی مانند گول خورده زده شد، توسط دیگر افراد  در سطح مردم نیز در باره ی هوادارن موسوی زده می شود.

/ 35 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
من ايرانيم

به گزارش خبرنگار قلم نیوز، حجت الاسلام مجید رسولی عضو کمیته ی روحانیون ستاد انتخاباتی مهندس موسوی عصر روز گذشته هنگام سخنرانی جلوی ستاد میرحسین موسوی در فلکه ی اول تهران پارس به وسیله ی گاز اشک آور مورد حمله ی فردی قرار گرفت که به نظر می رسید از حامیان احمدی نژاد است.

کوچکترین دلسوز

با خواندن آخرین پاراگراف مقاله یک سوال برایم مطرح شد که هر چه با خودم کلنجار رفتم نتوانستم آن را ننویسم و آن این است که نویسنده محترم مقاله اگر قبل از مناظره ذره ای حتی یک اپسیلون هم شک داشتند چگونه در تبلیغ برای کاندیدای مورد علاقه شان یک وبلاگ زدند و کلی مقاله منتشر نمودند ؟ و اگر همان ذره شک را هم نداشتند چه چیزی با دیدن مناظره از بین رفت ؟_ بالاخره محال نیست انتخاب شما اشتباه باشد. این در حالی است که امام صادق قریب به این مضامین فرموده اند از این که در روز قیامت گردنت را محل عبور مردم قرار دهی مانند فرار از شیر فرار کن _این همان منکری است که مورد مباحثه است. امیدوارم جناب دوست و سایر علاقه مندان هم متوجه شده باشند چرا مفهوم منکر را عینا از کتابهای علمی نقل نمودم

تنور داغ

بيانات مقام معظم رهبري در باره مهندس موسوي در سال 1360 تصور نمي كردم كسي راجع به آقاي موسوي چنين مطلبي بيان كند. اولا بنده ایشان را خیلی خوب می‌شناسم از همه کسانی که نسبت به ایشان تعریف کردند یا انتقاد کردند بنده ایشان را بیشتر و بهتر و با مدت زمان بیشتری می‌شناسم آنچه درباره ایشان از گرایش‌ها گفته می‌شود دروغ محض است. من ايشان را مي‌شناسم، من از ذهنيت ايشان مطلعم و من شهادت مي‌دهم امروز و روز قيامت که تمام اين ادعاها دروغ است و من واقعا تصور نمي‌کردم که کسي راجع به آقاي مهندس موسوي با اين سابقه درخشان يک چنين مطلبي را بيان بکند.

من ايرانيم

احمدي نژاد در حالی که استاندار آقای هاشمی رفسنجانی در اردبیل بود دانشجوی دکترای دانشگاه علم و صنعت هم بود. جلسه دفاع پایان‌نامه دکترای احمدی نژاد به صورت صوری برگزار شده و با یک صلوات ختم شد و به همین خاطر دکترای وی را تا مدتها "دکترای صلواتی" نام گذاشته بودند. استاد راهنمای ایشان آقای دکتر بهبهانی (وزیر فعلی راه و ترابری) بود.

من ايرانيم

خبرگزاری فارس از گلایه آیت الله محمدرضا مهدوی‌کنی از محمود احمدی‌نژاد خبر داد. مسئول روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه امام صادق(ع) گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی در گفت‌وگوی کوتاهی که با احمدی‌نژاد داشت، نسبت به نام بردن از اشخاص در مناظره، شدیدا اظهار نگرانی و از روند مناظرات در تخریب اشخاص گله کردند. گفتنی است تعداد مخالفان احمدی‌نژاد در جامعه روحانیت تهران پس از اظهارات وی علیه هاشمی گسترش یافته است.

کوچکترین دلسوز

بسمه تعالی - با تشکر از جناب عزیزی - بنده ابتدا فقط می خواهم اثبات کنم که احتمال خطای بنده و شما در انتخاب صفر نیست همین و بس.و اگر ما همین مقدار را بپذیریم انگاه می توان اثبات کرد که با انتشار عقاید ما در اینترنت یک عدد بسیار کوچک ضربدر یک عدد بسیار بسیار بزرگ می شود . نتیجه یک عدد بزرگ است بنا براین بنده قبل از اینکه احتمال خطایم به صفر نرسیده باشد اقدام به زدن وبلاگ نمی کنم . شما چطور؟

دوست

من با نظر آقای عزیزی در این خصوص موافقم که رجال شورای نگهبان بر اساس ضوابظ شرعی و قانونی نسبت به تایید این4 نفر اقدام کرده است و لذا اینکه چه کسی انتخاب شود مهم نیست بلکه حضور در انتخابات آن هم هرچه باشکوهتر مهم است وگرنه این حقوقدانان و فقیهان شورا هستند که به عنوان امین رهبر ومردم باید پاسخگو باشند. پس تلاش کنیم یک جو دوستانه و مسالمت‌آمیز ایجاد کنیم و به آزادی اندیشه و عقیده احترام بگذاریم.

ابوطالب عزیزی

حقیر هیچ منافاتی در درج موضوعی در وبلاگ که به صورت خصوصی بین من و شما در مورد توهین فردی به علما مطرح شده بود بدون ذکر نام نمی دیدم ولی برای احترام به جنابعالی آن را حذف کردم. در مورد انتشار وبلاگ حقیر هیچ منکری تا کنون حس نکرده ام و نظر دوستان زیادی را در این مورد پرسیده ام و همواره از سوی آن ها تشویق شده ام. برای نظر شما در مورد وبلاگ نویسی نیز احترام قائلم ولی راه خودم را می روم. لطفاَ پاسخ دهید نام بردن از افراد و رفتارشان در حضور من که هیچ مسئولیتی ندارم غیبت است یا نه؟ آیا غیبت کردن منکر است یا نه؟ اگر فرد مورد نظر موضوع مورد بحث را انکار کرد آن تهمت است یا نه؟ دوست عزیز شما از آن روزی که با حقیر آشنا شده اید فقط سوال کرده اید.

کوچکترین دلسوز

بسمه تعالی- جناب برادر عزیزی با سلام 1- شما مستحضر هستید که وبلاگ شما تحت ذره بین افراد زیادی در داخل مرکز هست 2- همیشه لازم نیست مستقیما از کسی نام برده شود بلکه با آدرس و نشانی افرادی که در جریان امور هستند متوجه می شوند 3- از الطاف شما و احترامتان کمال تشکر و امتنان را دارم 4- قران می فرماید "بگو برهانتان را بیاورید اگر راست می گویید "بنده نیز برای شما برهان آوردم برای اثبات مدعایم . 5- برای تایید یا تکذیب برهان نیز یرهان لازم است نه اینکه بگوییم حس نکرده ام 6- من نمیدانم دوستان زیادی که با آنان مشورت نموده اید از کدام طیف فکری بوده اند و آیا هم نظر شما بوده اند یا نه و آیا تعصب داشته اند یا نه ؟ و ایا عالم به دین بوده اند یا نه؟

کوچکترین دلسوز

7- هر کسی راه می رود چنانکه می دانیم یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحا فملاقیه اما مهم این است که رحمت خدا را ملاقات کنیم یا غضب او را و هر کدام به چه میزان و رتبه 8-قران باز می فرماید اتق الله حق تقاته 9- هیچ کسی نیست که مسلمان باشد و مسئول نباشد بنا بر کلکم راع و کلکم مسئول 10- دین عزیز و گرامی ما یک دین بسیار زیبا و جامع است که همه موارد لازم انسان با حکمت و علم بی نهایت خدایی در ان گنجانده شده از جمله موارد غیبت که در کتابهای علمی جایز و واجب است و اگر نیت فراگیری داشته باشید و نه عیب جویی می توانیم با هم به انها بپردازیم 11- با اینکه کامنتها و حتی صحبتهای بنده بیشتر جنبه تعامل و گفتگو داشته و شما نام سوال بر روی ان گذلشته اید بنده هر طور شما صلاح بدانید پاسخگو هستم