نقدی بر مناظره آقایان موسوی و احمدی‌نژاد

 نوشته زیر توسط یکی از دوستان گرامی ارسال شده است. ضمن سپاسگزاری از ایشان اقدام به انتشار آن می نمایم.

هرچند برگزاری مناظره‌های انتخاباتی میان نامزدهای ریاست جمهوری تجربه‌ای جدید در عرصه انتخابات کشورمان به حساب می‌‌آید اما متاسفانه به دلایل مختلف از جمله عدم پیش‌بینی کلیه جوانب از سوی برنامه‌ریزان این برنامه،‌ نداشتن موضوع مشخص، مدت کم برنامه و همچنین عدم توانایی مجری در کنترل و هدایت برنامه با نواقص بسیار زیادی مواجه است.

روند معمول در برگزاری مناظرات،‌ ارائه عقاید،‌ نظرات، انتقادات و راهکارهای طرفین شرکت کننده در مناظره پیرامون مباحث و یا موضوعاتی مشخص است؛ لذا انتظار می‌رود در مناظره میان نامزدهای ریاست جمهوری این موضوعات شامل مواردی مانند نحوه اداره کشور، مسائل اجتماعی، اقتصادی،‌ سیاسی،‌ فرهنگی، ورزشی،‌ جوانان،‌ زنان و نظایر آن باشد. در مناظره‌های انجام شده میان آقایان کروبی با رضایی و موسوی با رضایی تا حدی که زمان برنامه اجازه داد این روند با اولویت مسائل اقتصادی رعایت شد.

اما مناظره‌ میرحسین موسوی با محمود احمدی نژاد که بسیاری از مدت‌ها پیش منتظر برگزاری آن بودند به شکل دیگری برگزار شد. در نگاه اول این مناظره متاثر از حملات احمدی‌نژاد به هاشمی رفسنجانی،‌ انتقادات ایشان از دولت‌های موسوی،‌ هاشمی رفسنجانی و خاتمی، طرح سئوال در خصوص ثروت‌ فزرندان آقایان هاشمی و ناطق نوری، مدرک تحصیلی خانم دکتر رهنورد،‌ موضوع آقای صفایی فراهانی و ... از یک سو و انتقادات آقای موسوی از سیاست‌های مختلف دولت بخصوص در زمینه سیاست خارجی،‌ طرح موضوع قانون‌گریزی دولت،‌ دیکتاتوری و ... از سوی دیگر،‌ داغ، جذاب و دیدنی‌تر از مناظره‌های اول و سوم در آمد. طرفداران هر یک از این دو نامزد نتیجه آن را به سود خود تعبیر کرده و آن را پیروزی نامزد خود خواندند.

در این برنامه که البته شاید بتوان آن را مجادله احمدی‌نژاد با نفرات غایب در جلسه نامید، وی با به حاشیه راندن مناظره، تا حد امکان از طرح سئوال در مورد عملکرد دولتش جلوگیری کرد (موسوی بارها سئوالاتی را در مورد عملکرد دولت نهم در سخنرانی‌های انتخاباتی مطرح کرده است) و با ادامه این روند تا پایان برنامه، سعی کرد روند انتخابات دهم را به شرایط انتخابات دوره گذشته سوق دهد.

وی که به خوبی می‌داند در دوره قبل به سبب مخالفت جو آن روز جامعه با هاشمی رفسنجانی به ریاست جمهوری برگزیده شد به نظر می‌رسد در سال جاری نیز چنین رویه‌ای را از نظر دور نداشته است.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که موسوی را دوست دارد، انتقادات ایشان از دولت را به اطلاعات غلط موسوی نسبت داد و دو کاندیدای دیگر را نیز به نقد غیر منصفانه دولتش متهم کرد. وی که به نظر می‌رسد هرگز نخواهد پذیرفت انتقاداتی که اینک از سوی سه تن از چهره‌های ارزشمند نظام در حال مطرح شدن است، از سر دلسوزی است، همچون همیشه عقاید خود و طرفدارانش را به ملت نسبت داد و 28 سال اخیر پس از انقلاب را به دو دوره قبل و پس از ریاست جمهوری خودش تقسیم کرد ...

 

یک شهروند

/ 24 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تنور داغ1

استان لرستان - در حالی که امروز سایت پارسینه خبر از گاف احمدی نژاد در مناظره با کروبی داده بود، کروبی در مناظره با میرحسین موسوی گاف احمدی نژاد را رو کرد در حالی که امروز سایت پارسینه خبر از گاف احمدی نژاد در مناظره با کروبی داده بود، کروبی در مناظره با میرحسین موسوی گاف احمدی نژاد را رو کرد. پارسینه گزارش داده بود: «در جریان مناظره دیشب، احمدی نژاد در حالی که ضمیمه روزنامه اعتماد را در دست داشت و مدام آن را تکان می داد به کروبی می گفت که روزنامه حزب شما عکس زن مرا چاپ کرده است ! ادامه در پايين

زدي ضربت ضربتي نوش كن

افشاگری های ایشان چون نتیجه رفتار نسنجیده اش بود به ضرر خودش تمام شد مردم چشم و گوش دارند و می بینند عملکرد 4 ساله آقای احمدی نژاد و همکارانش چیزی غیر از نکبت و بی کاری و بی عزتی بر ای مردم ایران نبود از داشتن چنین رئیس جمهوری احساس شرمندگی میکنم انشاالله که آخر کار ایشان است و برای همیشه رفتنی اما از خداوند میخواهم که وجدان بخواب رفته ایشان را حداقل برای خودش بیدار کند

سبزسبز

چند توصيه به حاميان موسوي در اين چند روز باقي مانده در هر مكاني كه تردد مي كنيد مردم را نسبت به آمارهاي غير واقعي دولت توجيه كنيد. در روز انتخابات حتماً افراد بي سواد خانواده را براي دادن راي همراهي كنيد. اگر داراي خودرو يا مغازه هستيد و به موسوي راي مي دهيد. عكس هاي او را در خودرو يا مغازه خود نصب كنيد. از هر روشي كه برايتان جذابيت دارد نمادي سبز همراه داشته باشيد. در مناظره هاي خياباني شركت كنيد تا مردم در تصميم گيري بهتر عمل كنند.

تنور داغ

،روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع امروز خود آورده است: منابع مطلع می گویند حکم تعدادی از متهمان پرونده پالیزدار صادر شده است . بر اساس این خبر پالیزدار به 5/9سال زندان کامران و خانم آجرلو هر کدام به 5/4سال زندان محکوم شده اند . پرونده سایر افراد نیز مفتوح می باشد ولی به دلایلی هنوز حکم آنها صادر نشده است .

تنور داغ

از شهرهای مختلف خبر می رسد گروه های فشار به بهانه حمایت از محمود احمدی نژاد به طرفداران میرحسین موسوی حمله می کنند و مشکلاتی برای آنها بوجود می آورند. کندن عکس ها از شیشه های مغازه ها وارد کردن خسارت به خودروهائی که عکس میرحسین موسوی را به شیشه ها چسبانده اند و حتی تهدید افرادی که پارچه سبز با خود داشته باشند از جمله این اقدامات است . قم زنجان یزد و تهران از جمله شهرهائی هستند که گروه های فشار در آنها بیش از سایر شهرها شرارت می کنند. به نظر می رسد نیروی انتظامی برای جلوگیری از بروز درگیری باید هرچه زودتر مانع این قبیل شرارت ها شود.

تنور داغ

حجت الاسلام علیرضا پناهیان گفت : یقین بدانید اگر شخصی مثل احمدی نژاد در زمان امام راحل بود هرگز جام زهر به ایشان نوشانده نمی شد . به گزارش رجانیوز وی که شامگاه 15 خرداد در هیئت محبین اهل بیت سخن می گفت افزود : دولت نهم ویژگی هائی دارد که به راحتی نمی توان از آن گذشت .

تنور داغ

حجت الاسلام جعفر شجونی در جلسه سخنرانی تبلیغاتی ستاد احمدی نژاد در تویسرکان گفت : در بین این چهار نفر که نامزد شده اند تنها یک نفر رقیب احمدی نژاد است که آن هم با حرفهای ضد و نقیض در جاهای مختلف دروغ می گوید. وی افزود : بشکند دست کسانی که به غیر از احمدی نژاد رای بدهند!!

تنور داغ

مدیر آموزش و پرورش شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی در اقدامی یک روز حق ماموریت برای فرهنگیانی که برای استقبال از احمدی نژاد به ارومیه بروند در نظر گرفته است . احمدی نژاد روز یکشنبه طی سفری به ارومیه در ورزشگاه تختی این شهرستان سخنرانی کرد و مدیر آموزش و پرورش شهرستان پیرانشهر که از طرف شورای نگهبان ناظر انتخابات ریاست جمهوری است برای هر کدام از فرهنگیانی که در این مراسم شرکت کنند یک روز حق ماموریت اختصاص داده است . در رونوشت برگه ماموریتی که به دست خبرنگار « شفاف » رسیده و به امضای اسکندری مدیر آموزش و پرورش شهرستان پیرانشهر رسیده با ماموریت یک روزه در مورخه 17/3/88 جهت همکاری با بسیج ناحیه مقاومت پیرانشهر به مقصد ارومیه موافقت شده است .

تنور داغ

یکی از کارکنان راه آهن نسبت به خطرهای افتتاح نمایش راه آهن بم ـ زاهدان هشدار داد. وی در یادداشتی برای آینده نوشته است : علیرغم ناقص بودن ریل گذاری پایان نیافتن ساختمان ایستگاه ها و عدم امنیت مسیر متاسفانه در یک حرکت نمایشی تصمیم گرفته شده این مسیر روز 18 خرداد افتتاح شود تا یک نمایش تبلیغاتی برای دولت باشد . خط آهن شیراز به اصفهان هم دچار همین سرنوشت شد.

عصر امروز در حالی همایش حامیان محمود احمدی‌نژاد در مصلی تهران برگزار می‌شود که مسئولین مصلی اجازه برگزاری چنین مراسمی را به حامیان میرحسین موسوی ندادند. به گزارش پایگاه خبری یاری، در ای برنامه امروز مصلی حامیان احمدی‌نژاد، هر واحد بسیج در تهران باید 80 نفر مرد و 120 نفر زن با اتوبوس به مصلی منتقل کنند. با هماهنگی دکتر مسعود خاتمی رئیس سپاهی هلال احمر کلیه جوانان و نوجوانان عضو سازمان هلال احمر به تهران منتقل شده‌اند.