آیا این بار نیز سونامی احمدی نژاد در راه است؟

 

شاید شما این را به حساب خوش خیالی نگارنده این مطلب بگذارید ولی طبق ارزیابی من، آقای احمدی‌نژاد بر خلاف تصور، وضعیت بسیار خوبی در میان رای دهندگان ندارد و از این جهت تنها یک «معجزه» مانند معجزه سال 1384 می‌تواند سبب انتخاب دوباره او به ریاست جمهوری شود. البته بعید می دانم که یک معجزه دو بار تکرار شود. از طرف دیگر احتمالاً به من
می گویید: در تهران نشسته‌ای و فکر می‌کنی همه مردم مانند خودت می‌اندیشند در حالی که در روستاها و شهرهای دور افتاده آقای احمدی‌نژاد از رای بالایی برخوردار است. در واقع این هم خود توهینی بزرگ به مردم روستاها و شهرهای دور افتاده است که ما می‌پنداریم آنها از آنچه در کشور می‌گذرد، بی‌خبرند و یا اینکه از برنامه‌های اقتصادی آقای احمدی‌نژاد به خوبی منتفع و بهره‌مند شده‌اند. 

البته آقای احمدی‌نژاد با نوعی الگوبرداری از روش هوگو چاوز همتای ونزوئلایی خود کوشید تا با حمایت از یک طبقه اجتماعی مشخص، رای همیشگی آنها را برای خود تضمین کند، اما این الگو هر چند که در ونزوئلا جواب داده، در ایران ناکام مانده است. آقای چاوز در حقیقت با تقسیم اراضی مالکان بین مردم روستایی و استفاده از دلارهای باد آورده نفتی در جهت کمک‌«سازمان یافته» به اقشار محروم شهری توانسته است وفاداری آنها را به خود جلب کند. در ایران اما پیش از این، دو بار تقسیم اراضی صورت گرفته و عملا زمینه‌ای وجود نداشته است تا آقای احمدی‌نژاد اصلاحات ارضی انجام دهد. به واقع فقط همان دلارهای باد آورده نفتی در اختیار وی بوده، دلارهایی که هر چند حجم آن سر به آسمان می‌زده، اما با استفاده عجولانه و غیر علمی از آن عملا ریخت و پاش شده و گره‌ای هم از کار فروبسته قشر محروم جامعه باز نکرده است. 

اغلب گفته می‌شود که دولت در طول 4 سال گذشته وام‌های بسیاری به روستاییان داده و همین وام‌ها علت اصلی حمایت این بخش از جامعه ایران از اوست. ظاهرا در چند سال گذشته با عناوین مختلف، وام‌هایی به روستاییان داده شده، اما همانطور که همه می‌دانیم گرفتن وام بسیار شیرین و پس دادنش تلخ و جان فرساست. 

مسلما مردمی که در دوره‌ای از دولت وام گرفته‌اند، در همان موقع از آقای احمدی‌نژاد راضی بوده‌اند و چه بسا برایش دعای خیر هم کرده‌اند، اما اینک که فصل بازپرداخت وام‌ها فرا رسیده جز اندوه برایشان باقی نمانده است. 

مشکل در واقع این بوده که بخش عمده ‌این وام‌ها صرف تولید شغل نشده و به مصرف امور دیگری رسیده است. اینک در نبود شغل و بالا رفتن نرخ بیکاری، پرداخت قسط سنگین بدهی‌ها، بیشتر ایجاد نارضایتی و حتی خشم می‌کند. 

در عین حال، نباید فراموش کرد که خشکسالی و سرمازدگی محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر، درآمد خانوارهای روستایی را به شدت کاهش داده و مجموعه وام‌ها و کمک‌های دولت حتی نتوانسته سطح زندگی آنان را ثابت نگه دارد. البته می‌دانم که دولت برخی از این وام‌ها را بخشیده و بنابراین، قسط و بازپرداختی وجود ندارد که سبب خشم و اندوه شود، اما مگر در مجموع وام‌چند خانوار بخشیده شده که بتواند پایه رای استواری را ایجاد کند؟ گذشته از این، اگر قرار به راضی کردن افراد از طریق پرداخت کمک و پول مستقیم به آنها باشد، تجربه نشان داده تا زمانی که این کمک‌ها جاری و ساری است، رضایت هم وجود دارد ولی به محض اینکه کمک‌ها قطع شود یا کاهش یابد، نارضایتی به سرعت جای رضایت را می‌گیرد. با کاهش بهای نفت و کسری بودجه هنگفت، به نظر می‌رسد دولت از ارائه کمک‌های گذشته نیز ناتوان است و این خود حتی اثر کمک‌های بلاعوض گذشته را نیز خنثی می‌کند. 

چند روز قبل از مرحله اول انتخابات دور نهم ریاست جمهوری به برخی از دوستان گفتم: تصور می‌کنم رای آقای احمدی‌نژاد و آقای کروبی بیش از آن باشد که می‌پنداریم، اینک اما می‌گویم: رای آقای احمدی‌نژاد بسیار کمتر از آن است که عده‌ای می‌پندارند. البته او این بار نیز سونامی خواهد آفرید اما علیه خود! 

/ 6 نظر / 19 بازدید

ابوطالب عزیز عزیزی فکر میکنی جریان عوام فریبی احمدی نژاد رای چند درصد مردم را به خود اختصاص میدهد وقتی با طرح اقتصادی اش که متاسفانه مرکزآمارایران بدون انجام کار کارشناسی اجرای آن را به عهده داشت وقرار است نفری 50 هزار تومان به ما دهند دیگه ما غمی نداریم با این رقم نون میگیریم گوشت 8500 تومان برنج 3500تومانی میگیریم و شاهانه زندگی میکنیم خدارا 100هزار مرتبه شکر که مدیران عدالت مهرورز ایشان راه مولا علی را ادامه میدهند کجایی علی؟کجایی علمدار دشت کربلا عباس؟ کجایی سید شهیدان حسین ؟ وکجایی روح الله من تو و70 میلیون ایرانی ایکاش در زمان جنگ ما هم به سوی معبود پرواز میکردیم ایکاش........

مهدی

نتايج بامزه جديدترين نظرسنجی انتخابات(به نقل از سایت شفاف) جامعه آماری این نظرسنجی، 7 هزار و 678 نفر بوده که از افراد بالای 18 سال انجام شده و 53.3 درصد آن را زنان و 46.7 درصد آنان را مردان شامل می‏شدند. جدیدترین نظرسنجی یک موسسه نظرسنجی وابسته به یک نهاد عمومی، در فاصله زمانی 14 فروردین تا 28 فروردین سالجاری جاری وضعیت نامزدهای مطرح را نشان می‌دهد. به گزارش ثانیه‏نیوز، در این نظرسنجی که در فاصله 14 فروردین تا 28 فروردین در 10 استان برگزار شده است، آقای احمدی‌نژاد با جلب نظر 54.1 درصد پرسش شوندگان در صدر نامزدهای احتمالی انتخابات آتی قرار دارد و آقای کروبی با جلب نظر 15.3 درصد پرسش شوندگان در رتبه دوم قرار دارد. این نظرسنجی در استانهای اردبیل، لرستان، اصفهان، قم، هرمزگان، تهران،آذربایجان شرقی، کرمان، کردستان و یزد انجام گرفته که تمامی شهرهای این استانها و 5 تا 10 روستای پر جمعیت آن را شامل می‏شود. کرج نیز به عنوان یک کلان شهر، جدا از تهران مورد بررسی قرار گرفته است. نتیجه این نظرسنجی که در فاصله 14 فروردین تا 28 فروردین در 10 استان برگزار شده به شرح زیر است: محمود احمدی‏نژاد 54.1 درصد

مجيد

بنده يك بسيجي اصول گرا هستم البته در سال 1367 كه جنگ تمام شد من فقط 5 ساله بوده امو مي خواهم بگويم از اين كه به احمدي نژاد مي تازيد چه چيزي عايد شما مي شود. به نظر من همين كه احمدي نژاد در ميان كافران مي خروشد براي متدينين كافي است. درست است كه اوضاع اقتصادي خوب نيست مگر پيامبر اعظم 3 سال محاصره نبود تا بعد عظمت اسلام گسترش يابد. ما نيز بايد تحمل كنيم و بايد پشت سر احمدي نژاد را كه واقعاً نعمت الهي است خالي نكنيم شك نكنيد كه در انتخابات به كوري چشم دشمنان ايشان با 30 ميليون راي رئيس جمهور است. شما نيز بهتر است تا دير نشده كج روي خودرا كنار بگذاريد و به كمك اين مرد بزرگ بياييد.

مطلب خوبی بود عجب اعتماد به نفسی داری. در شرایطی که ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا احمدی نژاد را مجددا بر تخت ریاست جمهوری بنشانند. شما با این وبلاگ و با این اعتماد به نفس می خواهید به جنگ معجزه هزاره سوم بروید. تحسین به این اعتماد به نفس شما

به قول شمسی پلنگ ایول از این همه نظرات جالب! ولی جدا از جناح بازیها افتخار ما ایرانی بودنمان است وخدارا شکر که مردم ما در تمام مدت انقلاب راتنها نگذاشتند ونخواهند گذاشت!!!![خداحافظ]

یاور

دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: ما از وضعیت فعلی راضی نیستیم زیرا تورم با تمام وجود احساس می شود و رفع این مشکل نیازمند تغییر و دگرگونی در کشور است. به گزارش خبرنگار مهر در یزد، حجت‌ الاسلام مهدی کروبی شب چهارشنبه در جمع مردم یزد در مسجد حظیره اظهار داشت: تورم وضعیت معیشتی مردم را فلج کرده است و این در حالی است که سرمایه‌ های حاصل از درآمد نفت می توانست اقتصاد آنها به سمت بالا دگرگون کند. وی افزود: ما معتقدیم هنگامی که نفت از بشکه ای 15 دلار به 120 دلار رسید تحول باید در همه جا مشاهده می شد اما نه تنها تغییر حاصل نشد بلکه تورم اقتصاد کشور را بیمار کرد.