میر حسین کیست؟

میرحسین موسوی متولد 1320 در استان آذربایجان شرقی است. کاسب زاده آذری سالهای پرافتخاری را پیش و پس از انقلاب در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است. سالهایی که از عالم هنر به سیاست آمد و از سیاست به هنر بازگشت.و اینک بار دیگر به عالم سیاست باز گشته است. میرحسین موسوی، اگر چه فوق لیسانس معماری دارد اما بیش از انکه در عرصه معماری شناخته شده باشد، چهره ای سیاسی است.

هرچند او به عنوان آخرین نخست وزیر نظام جمهوری اسلامی ایران (پس از مهدی بازرگان، محمدعلی رجایی، محمدجواد باهنر و محمدرضا مهدوی کنی) پس از اتمام دوره خدمتش در این منصب، عطای سیاست را به لقایش بخشید و به عالم هنر بازگشت.

او که مدرکش را در بهار سال ۴۸ از دانشگاه ملی (شهید بهشتی) در رشته معماری و شهرسازی اخذ کرد، طرح اداره مرکزی آب و فاضلاب اصفهان را در سال ۱۳۴۸ نوشت و تا سال ۵۰ آن را اجرا کرد. سپس طرح مجموعه کانون توحید را در سال ۱۳۵۰ اجرایی کرد تا آثاری ماندگار در معماری سیاسی ایران برجای گذارد. چرا که کانون توحید چه پیش از انقلاب و چه پس از ان مرکز تجمع سیاسیون منتقد بوده و هست. چه ان زمان که مطهری در آنجا سخنرانی می کرد و چه در سالهای اخیر.

از آثار معماری مهندس معمار در سالهای پس از انقلاب نیز می توان به طراحی ساختمان مزار شهدای هفت تیر، طرح مرکز مطالعات، طرح دانشگاه شاهد، طرح تکیه شهدای اصفهان، طرح بنای یادبود شهید خرازی، طرح مجموعه فرهنگی تجاری بین‌الحرمین شیراز و طراحی سایت دانشگاه علامه طباطبایی در سالهای دهه دوم انقلاب اشاره کرد. موسوی در دهه های بعد از فعالیت خود کاست تا جایی که ساخت مسجد سلمان فارسی نهاد ریاست جمهوری در سال ۱۳۷۶ تنها نماد فعالیت او در سالهای اخیر است. البته میرحسین در طول این سالها بیشتر به نقاشی روی آورد و چندین نمایشگاه نقاشی انفرادی و جمعی را برپا نمود. ۲فرزند نتیجه زندگی مشترک میرحسین موسوی با زهرا رهنورد است.

مسئولیت‌های اجرایی : 

۱- عضو شورای انقلاب اسلامی ۱۳۵۹-۱۳۵۸

۲-عضو شورای مرکز ی حزب جمهوری اسلامی ۱۳۶۱-۱۳۵۷

۳- رییس دفتر سیاسی حزب جمهوری اسلامی ۱۳۶۰-۱۳۵۸

۴- قائم مقام دبیرکل حزب جمهوری اسلامی ۱۳۶۰-۱۳۵۸

۵- سردبیر روزنامه جمهوری اسلامی ۱۳۶۰-۱۳۵۸

۶- وزیر امور خارجه ۱۳۶۱-۱۳۶۰

۷- نخست وزیر ۱۳۶۸-۱۳۶۰

۸- رییس ستاد انقلاب فرهنگی ۱۳۶۰

۹- رییس شورای اقتصاد ۱۳۶۸-۱۳۶۰

۱۰- رییس بنیاد مستضعفان ۱۳۶۸-۱۳۶۰

۱۱- رییس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح

۱۲- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه دارد-۱۳۶۸

۱۳- عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی ادامه دارد-۱۳۷۵

۱۴- مشاور سیاسی رییس جمهور ۱۳۷۶-۱۳۶۸

۱۵- مشاور عالی رییس جمهور ۱۳۸۴-۱۳۷۶

۱۶- رییس شورای هنر - ادامه دارد-۱۳۷۸

۱۷- رییس فرهنگستان هنر - ادامه دارد-۱۳۷۸

فعالیت های دانشگاهی:

موسوی در دانشگاه تربیت مدرس دروسی چون مسائل ایران و ریشه‌های انقلاب را تدریس کرده و در دیگر دانشگاه ها نیز به شکل پراکنده تدریس هایی داشته است. از جمله تدریس تاریخ تمدن و فرهنگ و معماری در دانشگاه ملی در سالهای ۱۳۵۷-۱۳۵۴/ او در این سالها رساله های بسیاری را راهنمایی کرده که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

۱-مقایسة آرای سیدقطب و دکتر شریعتی استاد راهنما-کارشناسی ارشد

۲- مقایسة آرای امام خمینی(ره) و آیت‌ا نائینی استاد راهنما-کارشناسی ارشد

۳-استراتژی امنیت ملی استـاد مشاور-دوره دکتـری

۴-کاریزما در مدیریت استـاد مشاور-دوره دکتـری

۵-چالش‌های مردم‌سالاری در ایران استاد راهنما-کارشناسی ارشد

۶-نفت و سیاست خارجی در دوران پهلوی۲ استاد راهنما-کارشناسی ارشد

۷-نفت و سیاست خارجی در دهه اول انقلاب استـاد راهنما-دورة دکتـری

۸- چرایی به قدرت رسیدن دولت مطلقه نوگرا در ایران استـاد راهنما-دورة دکتـری

۹- امنیت ایران در عصر جهانی شدن،چالش‌ها و سیاستها استـاد مشاور-دورة دکتـری

۱۰- توسعة مرکز شهر اردبیل استاد راهنما-کارشناسی ارشد

۱۱- طرح دانشگاه هنر اسلامی تبریز استاد راهنما-کارشناسی‌ارشد

۱۲- دولت رانتیر و جامعه مدنی در ایران (۱۳۷۶-۱۳۵۷) استاد راهنما-کارشناسی‌ارشد

۱۳-تأثیر ایدئولوژی سیاسی بر رفتار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی استـاد مشـاور-دورة دکتـری

۱۴- الگوی مدیریت تکنوکراتیک و تأثیر آن بر موقعیت طبقة متوسط جدید ایران استاد مشاور- کارشناسی ارشد

۱۵- بستـرهای همکـاری و رقابـت روسـیه و ایالات متحده در آسیای مرکزی استاد راهنما-کارشناسی ارشد

کتاب ها و تالیفات:
موسوی که در سالهای
۵۸ تا ۶۰ سرمقاله های روزنامه جمهوری اسلامی را می نوشت، آثار مکتوب بسیاری در حوزه فرهنگ و سیاست دارد، از جمله « فرهنگ و واژگان علوم سیاسی در اسلام » انتشارات قلم ۱۳۵۶، «تحلیلی بر دو مفهوم قرآنی» انتشارات قلم ۱۳۵۶، « پنج گفتار دربارة انقلاب و جامعه» تألیف دفتر نشر فرهنگ اسلامی۱۳۷۷-۱۳۷۵

 

/ 15 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست دفاع مقدس

بر اساس نتایج منتشر شده از انتخابات نمادین ریاست جمهوری که در دانشگاه امام حسین(ع) متعلق به سپاه پاسداران برگزار شد، مهندس میرحسین موسوی در صدر نتایج قرار گرفت. به گزارش پایگاه خبری یاری، در این انتخابات که روز چهارشنبه برگزار شد، مهندس موسوی 38 درصد آراء و احمدی نژاد 32 درصد آراء را به خود اختصاص دادند. این نتایج در حالی منشر می‌شود که حامیان دولت نهم تلاش فراوانی را برای انتشار نظرسنجی‌ها جعلی که در آن رای احمدی‌نژاد بیش از 50درصد عنوان شده است از هفته‌ها قبل آغاز کرده‌اند.

ناشناس

متاسفانه طوري تبليغات مي شود كه تفاوتي ميان احمدي نژاد و موسوي وجود ندارد و متاسفانه اين تبليغات از جانب حاميان دولت در حال انجام است. در واقع دولتي ها به دنبال يك انتخابات كم رمق هستند كه در آن انتخابات احمدي نژاد با حداقل راي رئيس جمهور شود كلاً دولتي ها خيلي اعتقاد به راي مردم ندارند.

آشنا

با سلام خدمت آقای عزیزی ارائه لیست مطول مسئولیت های آقای موسوی اهمیت زیادی ندارد . عملکرد ها و دستاورد ها مهم است و برنامه عملی برای تمام موارد و ابعاد اجتماعی آن هم نه در سطح کلیات بلکه به طور شفاف و در زمینه های معین و مشخص . با آرزوی توفیق

دوستی دیگر

1- هفته گذشته آقاي موسوي براي چندمين بار در توجيه سکوت بيست ساله خود واکنش نشان داد و اين بار در شيراز برخلاف دفعات قبل که در توجيه سکوتش عنوان مي کرد در جلسات مجمع تشخيص مصلحت نظام حضور داشته و يا به آقايان هاشمي رفسنجاني و خاتمي مشاوره مي داده است ، اعلام کرد که در اين بيست سال رسانه اي نداشته است تا نظراتش را به اطلاع مردم برساند ! مهندس موسوي در جمع دانشجويان شيرازي وقتي در برابر انتقاد دانشجويان نسبت به سکوت بيست ساله اش قرار مي گيرد ، مي گويد : من در بسياري از مقاطعي که بسياري از افراد ساکت بودند ساکت نبودم. در رابطه با تعطيلي گسترده جرايد که بسياري افراد سکوت کردند، من موضع صريح گرفتم و به اصطلاح توقيف فله‌اي مطبوعات که هنوز هم به کار مي‌برند در اين رابطه موضع‌گيري کردم. در طول مدت اين چند سال رسانه‌هايي که حتي همين امروز هم از نشان دادن برنامه کوچکي از من طفره مي‌روند حتي يک بار هم به سراغ من نيامدند. شما به من مي‌گوييد که در اين سال‌ها سکوت کردم ولي من به هيچ وجه سکوت نکردم بلکه در معرض محروميت از فضاي رسانه‌اي بودم ولي در حد محدودي که مي‌توانستم، نظريات خود را صراحتا بيان مي‌کردم. (سايت قلم و کلمه)

دوستی دیگر

2) متاسفانه يا خوشبختانه بايد گفت که ايام انتخابات يکي از بزنگاه هاي مهم براي شناخت بيشتر نسبت به صداقت شخصيت هاي سياسي است. در خصوص اين سخن آقاي موسوي چند نکته را بايد گفت که در حقيقت نوعي «رمز گشايي از سکوت بيست ساله مهندس موسوي» است : 1 . آقاي موسوي مهمترين موردي را که براي عدم سکوت خود به ياد مي آورد ، اعتراض به توقيف فله اي روزنامه ها است ، يعني توقيف همان نشرياتي که رهبري در ارديبهشت سال 79 از آنها به عنوان پايگاه دشمن ياد کرد و به اقرار دوست و دشمن، ايستادگي رهبري در آن ايام توانست جلوي کودتاي مطبوعاتي عوامل دشمن را بگيرد. البته آقاي موسوي قبلا در موضعي درست اعلام کرده بود که ولايت فقيه جلوي کودتا را مي گيرد ولي فراموش کرده که يکي از موارد اين کودتاها همان چيزي است که آقاي موسوي در حمايت از آن، روزه سکوتش را شکست!؟

دوستی دیگر

2) 2 . آقاي موسوي عنوان مي کند که در اين سال ها صدا و سيما هرگز به سراغش نيامده تا او را مطرح کند. اين در حالي است که آقاي کروبي در پاسخ به هوادارن موسوي در نجف آباد مي گويد که آقاي موسوي توضيح دهد که چرا وقتي چندبار من از او خواهش کردم به عرصه سياست بازگردد، حاضر نشد بيايد!؟ مسئول کميته رسانه ستاد ايشان (دکتر فاتح) سال ها در راس يکي از فعالترين خبرگزاري کشور بوده است و به مهندس موسوي نيز عشق مي ورزد و حداقل اين خبرگزاري در ده سال گذشته که از تاسيس آن مي گذرد، کوچکترين تحرک آقاي موسوي را به خبري بزرگ تبديل کرد تا از مرگ سياسي وي در افکار عمومي جلوگيري کند. آيا خبرگزاري ايسنا هم در اين سال ها به سراغ آقاي موسوي نرفت يا رفت اما ايشان تامل در تابلوهاي نقاشي را بر تامل بر مشکلات انقلاب و مردم ترجيح داد؟! کافي است در سايت خبرگزاري ايسنا فاصله زماني آذر 78 (تاسيس ايسنا) تا دي ماه 87 (حضور موسوي در انتخابات دهم) واژه مهندس موسوي را جستجو کنيد ، از 395 مورد يافت شده ، تقريبا تمام موارد آن يا درخواست گروه ها و شخصيت ها از شما براي بازگشت به سياست بوده و يا افتتاح نمايشگاه هاي نقاشي توسط شما ، انصاف دهيد ... .

دوستی دیگر

4) 3 . آقاي موسوي مي گويد که در اين بيست سال در محروميت رسانه اي بوده و رسانه اي نداشته تا سخني بگويد. بايد از آقاي موسوي پرسيد که در اين بيست سال شما درخواست رسانه داشتيد و مسئولان وقت مجوز آن را نداند؟ مسئوليت اعطاي مجوز نشريه به شما در شانزده سال از اين مدت با آقاي هاشمي و خاتمي بوده که شما مشاور آنها بوديد، چرا آنها شما را لايق برخورداري از رسانه ندانستند؟ تنها در دولت آقاي احمدي نژاد شما درخواست نشريه کرديد و بلا فاصله و بدون نوبت مجوز «کلمه سبز» در دستتان قرار گرفت . پس يا شما نخواستيد و يا خواستيد و دولت هاي سازندگي و اصلاحات به شما اجازه ندادند. خلاصه اين که آقاي موسوي ، متاسفانه شما هيچ توجيه قابل قبولي نه براي هواداران و نه براي منتقدانتان نسبت به اين سکوت بيست ساله نداريد، پس صادقانه با مردم سخن بگوييد که در دوره غلبه گفتمان احمدي نژاد يعني گفتمان بازگشت به انقلاب ، گفتمان مردم داري ، ساده زيستي ، دينمداري ، ولايت پذيري ، توجه به مستضعفين و ... تنها آبروي باقي مانده جبهه اصلاح طلبانيد ! هر چند امروز با تاييد خطاهاي دولت سازندگي و اصلاحات ، نسل اول و دوم و سوم انقلاب به اين نتيجه رسيده ان

دوستی دیگر

واین بار با سلامی به گرمی عقیده دوستی با عزیزی همرزم شریفم که هیچ شرافتی را بالاتراز رزمنده راه صالحان بودن نیست. در سوابق آقای میر حسین موسوی مطالعه داشتم در یکی منابع موثق آمده بود آقای میر حسین در سال 48 از دانشگاه ملی (شهید بهشتی) فارغ التحصیل شده ودر همان سال با خانم زهره كاظمي ازواج وبه آمريكا سفر مي كنند ودرست درسال 58 به اران بتز ميگردند وصاحب منصب مي شوند .يعني در سوابق ايشان دستي ازدر بر آتش هم ديده نمي شود میر حسین قبل از انقلاب در امریکا ميرحسين موسوي كه خود را با نام مستعار "حسين رهجو" معرفی می‌کرد، در سال 1348 با زهره كاظمي با نام مستعار "زهرا رهنورد" ازدواج کرد و پس از برگزاري يك نمايشگاه نقاشي در حسينيه ارشاد به همراه همسرش زهره كاظمي با نام مستعار "زهرا رهنورد"به امريكا رفت و در آستانه پيروزي انقلاب به ايران بازگشت.‏ رهنورد در سال 75 به جبهه اصلاح‌طلبان مي پيوندد و در کنار محمد خاتمي قرار مي‌گيرد. با پيروزي خاتمي در ‏انتخابات دوم خرداد 76 وي به عنوان مشاور سياسي رئيس‌جمهوري برگزيده مي‌شود. يک سال بعد نیز به عنوان رئيس ‏دانشگاه الزهرا(س) منصوب مي شود، سمتي که

دوستی دیگر

میر حسین قبل از انقلاب در امریکا ميرحسين موسوي كه خود را با نام مستعار "حسين رهجو" معرفی می‌کرد، در سال 1348 با زهره كاظمي با نام مستعار "زهرا رهنورد" ازدواج کرد و پس از برگزاري يك نمايشگاه نقاشي در حسينيه ارشاد به همراه همسرش زهره كاظمي با نام مستعار "زهرا رهنورد"به امريكا رفت و در آستانه پيروزي انقلاب به ايران بازگشت.‏ رهنورد در سال 75 به جبهه اصلاح‌طلبان مي پيوندد و در کنار محمد خاتمي قرار مي‌گيرد. با پيروزي خاتمي در ‏انتخابات دوم خرداد 76 وي به عنوان مشاور سياسي رئيس‌جمهوري برگزيده مي‌شود. يک سال بعد نیز به عنوان رئيس ‏دانشگاه الزهرا(س) منصوب مي شود، سمتي که تا سال 85 در آن مشغول به کار بود. زهره كاظمي (زهرا رهنورد) مدارك كارشناسي ارشد و دكتري خود را در رشته علوم سياسي از دانشگاه آزاد دريافت كرده است. منبع

دوستی دیگر

http://azkhabar.blogfa.com/8801.aspx براي تنوير افكار مراجعين