چرا مهندس موسوی یک چهره فرا جناحی است

مهندس میرحسین موسوی از جمله چهره هایی است که در هشت سال دوران دفاع مقدس خدمات بسیار ارزنده ای به کشور کرده است. او پس از آن دوران، سکوتی بیست ساله را آغاز کرد و تا امروز دعوتهای زیادی را در برهه های مختلف برای کاندیداتوری ریاست جمهوری رد کرده است اما اینک برای وضعیت کشور نگران شده و حضور خود را وظیفه و تکلیف میداند او بر همین اساس به صورت مستقل وارد عرصه سیاسی و رقابت های انتخاباتی شده است اما مطمئن است بدلیل رفتارهای سنجیده ای که در طول عمر سیاسی خویش داشته مورد تأیید و حمایت جناح ها و گروههای مختلف قرار می گیرد. او شخصیتی ملی و کشوری است و نمی توان از چنین سرمایه ای انتظار داشت در قامت نماینده یک حزب خاص سیاسی ظاهر شود معیارهای میرحسین موسوی برای انتخاب همکاران خود با توجه به شناختی که از روحیاتش وجود دارد جناحی و حزبی نخواهد بود زیرا او به توانایی های افراد و سلامت و پاکی آنها اهمیت میدهد.

دولت فعلی با وجودیکه خود را وام دار هیچ حزب و گروهی نمی داند و می توانست فرا جناحی عمل کند اما متأسفانه دایره خدمت را بسیار تنگ کرده و فقط گروهی که با هم همکلاسی و هم دانشگاهی بوده اند و تعداد افراد اصلی آنها از ده نفر تجاوز نمی کند را در تصمیم گیریها دخیل کرده است حتی احزاب و گروهها و افراد همفکر جناح راست هم بکار گرفته نمی شوند در چنین شرایطی کشور نمی تواند از سرمایه های مدیریتی و نیروی انسانی خود استفاده کند. همه ما می دانیم که مدیران این کشور با روش آزمون و خطا و با هزینه ای گزاف تجارب مدیریتی را بدست آورده اند در نتیجه نادیده گرفتن تعداد کثیری از مدیران، رده ها و رسته های مختلف در زمینه های اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی و ... خطای بزرگی است ک از سوی دولت نهم اعمال گردید. با کمال تأسف برخوردهای جناحی و حذفی همواره در کشور وجود داشته است منتهی هیچگاه به گستردگی رفتار های حذفی دولت نهم نبوده است. در گذشته ممکن است در وزارتخانه ای مثل وزارت کشور آنهم در برخی از دوره ها وزیران رادیکالی مسئولیت داشته اند و مدیران رده های مختلف این وزارتخانه سیاسی را به دلیل تخالف فکری حذف می کرده اند که البته کار ناپسندی بوده است اما در کل دولت وقت چنین رفتاری صورت نمی گرفته است امروز اما در کلیه وزارتخانه ها از حضور مدیران غیر وابسته به تفکر دولت نهم جلوگیری می کنند و این «انحصار گری دولت » لطمات بسیاری به کشور وارد کرده است تا آنجا که میلیاردها دلار درآمد سرشار نفت در سالهای اخیر نیز به دلیل بی تجربه گی مدیران دولت نهم بر باد رفت. در حالیکه روحیات مهندس موسوی اینگونه نیست و مطمئناً او جزو کسانی است که از بایگانی کردن سرمایه های ملی و منابع انسانی و مدیریتی در سالهای اخیر رنج می برد و مانند بسیاری از دلسوزان نظام نسبت به این وضع دغدغه دارد.

همانطوریکه جناب آقای ناطق نوری که می توان او را از « جوان مردان عرصه سیاست » در جمهوری اسلامی نام نهاد در سخنرانی دو سال پیش خود در اصفهان اعلام کرد « کشور را نمی توان با یک گروه و جناح خاص اداره کرد و بایستی از همه توان ها و تجربه ها و همۀ جناح ها و تفکرات استفاده نمود » متأسفانه این سخن حکیمانه و مشفقانه وی به مذاق رئیس دولت نهم خوش نیامد و بلافاصله در یکی از سخنرانی هایش در سفرهای استانی پاسخ تندی به آقای ناطق نوری داد!
دولت نهم در طرد نیروها و مدیران و صاحبان تجربه و نادیده گرفتن منابع انسانی که سرمایه اصلی توسعه و پیشرفت کشور هستند دولتی استثنایی قلمداد می شود. حذف مدیران در دولت نهم اما به تجربه ها و مدیران و دولتهای قبلی ختم نمی شود بلکه بسیاری از یاران دیروز دولت نهم صرفاً به دلیل مخالفت با برخی از تصمیمات رئیس دولت از سمت های خویش عزل شده و عطای همکاری با دولت را به لقایش بخشیداند. به هر حال هر دولتی ظرفیت خاص خود را دارد و نمی توان از دولت فعلی انتظاری بیش از آنچه دیده ایم داشت.  یقیناً دولت مهندس موسوی ظرفیتهای بسیاربالایی در جذب همۀ مدیران باتجربه و قوی از جناح ها و تفکرهای مختلف را خواهد داشت. در چنین شرایطی است که دولت « وفاق ملی » شکل می گیرد و کشور به سمت رفع تنش های داخلی و انسجام و یکپارچگی و« وحدت ملی » پیش خواهد رفت. و سرمایه های ملی کماکان به روش « آزمون و خطا » هدر نخواهد رفت. امری که در دولت آقای احمدی نژاد به آن توجهی نشد زیرا با طرد مدیران با تجربه و راندن همۀ تفکرات و سلایق از خود « وفاق » و « وحدت » ملی حاصل نمی شود کما اینکه در طول سالهای اخیر وحدت میان جناح راست هم حفظ نشد امروز این جناح از چند دستگی داخلی که مسبب اصلی آن دولت نهم و حامیان تندروش بوده است رنج می برد.

/ 3 نظر / 6 بازدید
آنسوی مه در مالزی

با تقدیم [گل]...وبلاگ قشنگی دارید.. آدرس وبلاگ ما رو هم جائی ثبت کن مطمئنا روزی بدرد خودت یا بدرد دوستان و آشنایان می خورد موفق باشید

امير

به نظر من مير حسين موسوي به دليل حمايتي كه مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب از او به عمل آورده اند، يك اصلاح طلب تند رو است كه اين هم از تاكتيك هاي او است كه مي خواهد با حرف هاي اصول گرايانه اراي رئيس جمهور محبوب ما يعني احمدي نژاد را بشكند.

یاور

سلام بزرگوار :مهندس موسوی باید تغییر تاکتیک دهد به سوی نیروهای ارزشی ووفادار امام وانقلاب وخادمین راستین انقلا ب رود البته نه مانند دوره های قبل که نیروهای ارزشیمان شامل .....بود ضمنا باید این موضوع نیزفراموش نشود که ایران متعلق به 70 میلیون نفر مرد وزن پیر وجوان با سواد وبیسواد مسلمان انقلابی وعکس آن با درجات ورتبه های مختلف است که همه آنها ازاین جامعه سهم مساوی دارند پس برویم بسوی ایرانی آباد با مشارکت آحاد مردم[گل]