ا ندیشه من : بی تفاوتی و انتخاب88

نوشته زیر توسط همکار بازنشسته جناب مهندس دانش که یکی از کارشناسان توانای مرکز آمار ایران بوده به رشته تحریر درآمده است. بر خود لازم می دانم ضمن آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای ایشان  تقدیر و تشکر خود را از ایشان ابراز نمایم. بسم الله الرحمن الرحیم

 

    باطلب یاریاز خداوند احد وحدت آفرین

 

خودم هم تعجب میکنم که چرا ایندفعه جد گرفته ام که ادای آدمهای اندیشمند واصلاحگر را دربیاورم و سری لای سرها کنم وحرف دلم را بدون ملاحظه در معرض افکار و اظهار نظر دوستان قراردهم . یادم هست از ابتدای انقلاب هر بار که بازار انتخابات گرم میشد ذهن و فکرم مثل این دفعه حسابی  درگیر می شد و پس از گذراندن یک دوره سردر گمی و سردرد ناشی از غرق شدن در افکار ضد ونقیض و مشاهدة درگیریهای این و آن، بالاخره مثل خیلی ها با رفتن به پای صندوق رأی و نوشتن یک یا چندتا اسم که شناخت چندانی هم از آنها نداشتم خودم را خلاص میکردم

این دفعه با کلی زحمت  بخشی ازافکارم در مورد شیوه و قانون انتخابات کشورمان واینکه چگونه باید باشد را به کامپیوتر واردکردم و ثصمیم گرفتم هرطور که میشود آنرا به دیگران برسانم . این شد که با توجه به گرم بودن بازار طنز پیامکی ، برای جلب توجه دوستان این پیامک را به شماره های داخل گوشی همراهم ارسال  کردم :     " برای دریافت راهکار الگوی مصرف انتخابات وبه کرسی نشاندن رأی خود ! ایمیلتان را ارسال فرمایید. "  که هرچند به طنز شباهت دارد با دستاورد فکریم بی ارتباط نیست .

چند تا آدرس دریافت و نوشته ام را فرستادم ولی هربار که آنرا میخواندم جمله ای ازآنرا نارسا یا اضافی میافتم  و دستی در آن میبردم . بالاخره با نامگذاری آن به "اندیشه 2"  که منظورم ویرایش 2 بود پرونده اش رابستم . خلاصه اش اینست که پس از یک بار رأی گیری ، منتخبین  روی یک نفر ائتلاف واجماع کنند وسایرین با ایفای نقش هایی مثل معاون، مشاور، وزیر یا ناظر با رییس جمهورهمکاری و ازبروز تفرقه و خلل در مدیریت کشور جلوگیری  کنند . و حالا اندیشة بعدی :

هفتة پیش در جمع عزیزانی اندیشمند قرار شد هرکسی نظرش را خلاصه در بارة انتخابات بیان کند . برخی گفتند رأی بدهیم ، برخی گفتند رأی ندهیم و هرکسی برای خود دلیلی داشت . من هم که هنوز در حال و هوای فکر خودم بودم اینگونه اظهار کردم که " به هرحال در این امر مهم نباید بی تفاوت بود و باید ابتدا بستر انتخابات را فراهم و سپس اقدام کرد و این امر همفکری و همکاری جمع را میطلبد و دوستان ایمیل بدهند نظرم را میفرستم " .

عزیزی که استاد وبزرگ جلسه محسوب میشد وخودرا انسانی مافوق و قرآن شناسی برتر تصور میکند، در جمع بندی صحبتها ضمن اینکه با اشاره به آیات قرآن : "اکثرهم لا یعقلون /لایتفکرون/لایؤمنون و...‍" رأی اکثریت را رد کرد به بحث های اصولگرایی و اصلاح طلبی شدیداْ حمله کرد و کسی را که گفته بود نباید بی تفاوت بود (منظورش من ) را احمق دانست چون تصورش این بود که بی تفاوت بودن  بعنی رأی ندادن ! این شد که لازم دیدم در این مورد بیشتر بیندیشم . به یاد کلام پیامبر(ص) افتادم که :

     کسی که صبحش را با اهتمام به امور مسلمین شروع نکند  مسلمان نیست.

  اهتمام داشتن، همت گماردن، اهمیت دادن، ومهم شماردن درمقابل اهمیت ندادن، سهل انگاشتن ، توجه نداشتن، و بی تفاوت  بودن  است . اهتمام به امور با عمل تنها و بدون اندیشه تحقق نمیابد. عمل جاهلانه هم نوعی بیتفاوتی است . عمل ناشی از تعصب ، خودبینی و نگاه به منافع سطحی و ظاهری جاهلانه است . اهتمام به هر کاری باید با سنجیدن نتیجه و شناخت راهکار باشد. ما مسلمانیم و نباید به امور مسلمین بیتفاوت باشیم. بدانیم  که سرنوشت تک تک ما از دیگران جدا نیست  و نتیجه عمل ما ، خوب یا بد بیش از همه به خودمان برمیگردد. در امر مهم انتخابات سه گزینه در پیش رو داریم :

1-   رأی ندهیم  (راحت ترین راه) .  2- رأی سفید یا باطل به صندوق بیندازیم            ( واگذاری نتیجه به دیگران ).

و 3-  به یکی از داوطلبان رأی دهیم ( تأثیر گذار باشیم ‍(  

انتخاب هرگزینه ممکن است با اهتمام به امر و یا با بیتفاوتی باشد. اگر انگیزه ما راحت طلبی، منافع فردی یا گروهی، جلب رضایت اشخاص، خودنمایی، فریب دیگران، مهر شدن یا نشدن شناسنامه،واین قبیل سطحی نگری ها باشد ، عدم اهتمام به امر و نوعی بی تفاوتی است. اهتمام به امر اینست که روی هرگزینه تفکر،مشورت،و آینده نگری فراتر از برد زندگی خود و حواس ظاهری داشته باشیم و اطمینان یابیم که عمل ما در جهت درست و منطبق با عقل، دین، و فطرت الهی است و موجب میشود که خداوند آیندة بهتری برای امت اسلامی تقدیر فرماید . چنانکه خود فرموده است :

   ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم  . " خداوند وضع حاکم بر ملتی را تغییر نمیدهد تا اینکه وضع حاکم بر جانهایشان را تغییر دهند"  

                                                                 

بیشتر هم اندیشی کنیم

/ 19 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تنور داغ

? ادامه حمايت ها از هاشمي رفسنجاني؛ روزنامه جمهوري اسلامي روز سه شنبه از افزايش حمايت ها از هاشمي رفسنجاني خبر داد. به گزارش آفتاب به نقل از روزنامه جمهوري اسلامي قرار است طي روزهاي آينده بيانيه هايي در حمايت از هاشمي رفسنجاني در مقابل اتهامات وارده به او منتشر شود.

تنور داغ

اعتراض ستاره دارها مقابل صدا و سيما؛ جمعي از دانشجويان ستاره دار، تعليقي و اخراجي، روز دوشنبه مقابل ساختمان صدا و سيما تجمع کردند. دانشجويان محروم از تحصيل با پخش کردن نامه هايي بين مردم در خيابان ها، اسامي دانشجويان ستاره دار و گزارش شوراي دفاع از حق تحصيل از وضعيت محرومين از تحصيل را به اطلاع مردم رساندند.

دوست سبز انديش

برادر عزيزي واقعاً از وبلاگ و ادبياتي كه در آن استفاده مي كني لذت بردم. روش خوبي براي اطلاع رساني انتخاب كرده اي. اميدوارم موفق باشي.

تنور داغ

آقای نیک زاد معاون عمرانی وزیر محترم کشور در پی یک اقدام عمرانی میلیاردها تومان در اختیار شهرداری های استان اردبیل قرار داد . هرچند این مبلغ برای این کار تخصیص داده شده که شهرداری های شهراهای مختلف استان اردبیل بتوانند از با پخش کردن آن در بین مردم آرا سرگردان مردم این استان را به نفع کاندیدایی خاص خریداری نمایند . ظاهراً این عمل عمرانی برای بالا بردن شاخص بی کاری بسیار مفید واقع خواهد شد . انشاالله !

تنور داغ

گزارش ها حاکی از آن است که طی چند روز گذشته پیامک هایی ارسال می گردد که ظاهراً از سمت ستاد میر حسین موسوی برآمده است . این پیامک ها حاوی پیام هایی برای حامیان میر حسین موسوی است مبنی بر اینکه در روز انتخابات به مساجد نروند و به مدارس بروند یا بالعکس و گفته هایی از این قبیل . به گفته ستاد انتخابات مهندس موسوی هیچ کدام از این پیامک ها از سوی این ستاد ارسال نشده و در تحقیقات به عمل آمده مبدا آنها از پایگاه های بسیج سردرآورده است . نتیجه قابل گفتن به حواداران مهندس موسوی این است که با وجود اینکه این پیامک ها شکل و بوی موسوی دارد ولی سبز نیست!!

تنور داغ

شنیده ها حاکی از این است که وزارت کشور برای استفاده رای دهنده ها خودکار هایی تهیه و تدارک دیده است که این خودکار قابلیت خارق العاده در خود نهان دارند .این خودکار های جادویی پس از انکه بر روی کاغذ نقش می اندازند جوهر موجود در آنها پس مدتی به راحتی هر چه تمام تر از روی صفحه کاغذ پاک می شوند و دیگر اثری از آن بر جای نخواهد ماند . این قابلیت خودکار های جادوئی ظاهراً این کمک را به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می کنند که به راحتی آمار برگه های سفید را بالا می برند . حتی در نگاهی دیگر می شود گفت که می توانند امکان نگارش دوباره را بر روی این برگه مهیا سازند

هميشه دوست

من مهندس دانش را مي شناسم. ايشان فرد متدين و با تقوا و بسيار متواضع است. ايشان از مديران سابق مركز و از كارشناسان صاحب نظر مي باشند. از اين كه مطلب ايشان را در وبلاگ منتشر كرده ايد متشكرم.

دوست

قلم - سازمان بازرسی کل کشور با بررسی پرونده تحصیلی دکتر زهرا رهنورد، مراتب ارتقا و اخذ مدرک تحصیلی وی را مطابق روال قانونی اعلام کرد.

قرمز، سفيد و سبز

جمهوریت : معاون وزير ارتباطات از ادعای احمدی نژاد مبنی بر درخواست ٢٠ ميلياردي جهت ارسال پيامك از سوی ستاد انتخاباتی مهدی کروبی اظهار بی اطلاعی کرد...

یا حسین

یک یا حسین تا میرحسین پیروزی نزدیک است[گل]